Fotosbírka pro 8jinak!

Každý z nás vidí město jinak. A vidíme různě i jeho plusy a mínusy. Tato fotosbírka dává šanci každému obyvateli Prahy 8 se rozhlédnout kolem sebe a pro ostatní zaznamenat to, co se mu na Praze 8 líbí nebo nelíbí. Fotky s komentářem budou umístěny na webu a facebooku 8jinak a příležitostně budou vystavovány ve veřejných prostorách (prosinec -leden 2012 - Cafe Martin; jaro 2013 - Libeňská synagoga).

Jak zasílat fotky do fotosbírky?

  1. Vyplňte kontaktní údaje v registračním formuláři fotosbírky na stránkách 8jinak.
  2. Nahrajte do formuláře fotografii.
  3. Zaznamenejte ve formuláři místo pořízení fotografie.
  4. Zaznamenejte ve formuláři komentář k fotografii, který více popíše zaznamenanou situaci.

 

Fotografie: 

Libeň, ulice Na žertvách 2012

Libeň, Palmovka 2012

Libeňská loděnice

Libeň, Hrabalovo náměstí 2012

Invalidovna 2012

Noční klid Paláce Svět

Noční zimní klid u rozpadajícího se paláce Svět. Je otázka, jestli rekonstrukce, která právě probíhá-neprobíhá palác zachraňuje...

Kino Dukla klíčovou dírkou

Nostalgický průhled klíčovou dírkou do prakticky již zaniklého paláce Svět. Škoda že není otevřen veřejnosti a není v něm staré kino Dukla...

Negativní aspekty výstavby

(Ne)kontrolovaná výstavba vede ke zvyšujícím se nárokům na území - infrastruktury, dopravy apod. Zároveň znamená zástavbu plochy, kterou je možné využít k jiným, např. rekreačním účelům. Palmovka, Libeň a Rohanský ostrov se v následujících letech promění v intenzivně zastavěné a revitalizované území. Kromě ztráty půdy může dojít také k nárůstu cen nemovitostí a s ním spojené vystěhovávání některých původních skupin obyvatel. Se změnami souvisí také podružná negativa. Developer Crestyl například v oblasti bývalého libeňského přístavu ohradil plotem na několik let obrovské území, které bylo možné využívat pro volnočasové aktivity. A tak leží jen ladem.

Skryté umění u Kotlasky

Umění je všude kolem nás. Někdy, když se člověk trochu zamyslí a rozhlédne se kolem sebe, zjistí, že umění je i to, co za něj třeba ani nepovažoval. Libeň, její okolí i Praha, skýtá mnoho zajímavých zákoutí, příležitostí k pouliční tvorbě. V blízkosti Palmovky je takových míst, o nichž většina lidí nemá tušení, hned celá řada. A jsou místem, kde lze svobodně tvořit.

Nevyužitý potenciál Horova náměstí

Stávající neutěšený stav Horova náměstí na snímku vpravo nahoře...jak je možné ho změnit? stačí málo - přeměnit pseudotrávník a jalovec na extenzivní trvalkový záhon, který bude těšit kolemjdoucí i kolemjedoucí. Možná si sedne někdo i na lavičku pod koruny nových stromů, které odcloní železniční most. Místo se změní, není to těžké...

Bývalý Hrabalův dům v ulici Na hrázi

Místo kde stával Hrabalův dům, známé z mnoha jeho knih. Místo, které by mohlo být místní značkou, a které by vyhledávali turisté i místní - kdyby tu stálo pár stromů, laviček a v létě třeba improvizovaná pípa. Bohužel se mistr vzývá pouze v předvolebních kampaních a lidská tupost a ignorance je i tady, Na hrázi věčnosti, věčná. Praha 8 MÍNUS.

Pavlačové domy na Kotlasce

Mrzí mě, že mizí tak krásné pavlačové domy...raději se zbourají a na místo nich se postaví nicneříkající skleněná monstra.

Zenklova ulice, střecha někdejšího Automatu Svět

Hledal jsem to pozitivní a hezké na místě, které již nyní nestojí. Automat Svět byl loni zbourán, letos je znovu vystavován. Jak to dopadne?

Vnitroblok Paláce Svět, Chocholouškova-Zenklova ulice

Fotogenický detail, který vytvořila příroda za desetiletí svého působení na dnes chátrající Palác Svět. Tomuto by se jistě obdivoval i grafik Vladimír Boudník, který si zahrál ve filmové povídce Věry Chytilové Automat Svět.

Zenklova, zastávka Palmovka směr Karlín a Ohrada

Je to z části náletová, ale přece jen zeleň, příjemná oku i klimatu. V plánu je zeleň odstranit a na jejím místě postavit Centrum Palmovka - železobetonový samorost. V tomto výhledu se výhledově ztratí jižní slunko i zeleň. Alternativních citlivějších možností je bepočet...

Palmovka, budova starého vlakového nádraží

Líbí se mi, že místo láká místní umělce. Bohužel na druhé straně tramvajové křižovatky jsem byl svědkem,jak policie odvedla studentského muzikanta, který přispíval k oživení šedi. Hlavu si lámu proč je to zakázáno, mě to přijde jako mnohem levnější a přirozenější oživení Palmovky než pustit do ní auta!!!

Budova bývalého nádraží je v současnosti nedostupná a nepřístupná, dokážu si představit, že by z ní byla fajn restaurace s velkou zahrádkou s návazností na venkovní zázemí pro děti - na bezpečném a klidném místě. Ocenilo by to spousta rodičů s dětmi, kteří takové místo na Palmovce a širokém okolí marně hledají.

Na Žertvách (PLUS)

Zde jsem původně fotila s nadšením svou oblíbenou kavárnu. Vlastně hlavně tu skutečnost, že nějaká taková kavárna v naší části Prahy existuje. (Rýsují se další, držím jim palce a s oblibou je navštěvuji!) Když se na tu fotku dívám teď doma, vidím, že jsem mimoděk zachytila i jeden negativní moment: pěší zónu plnou aut. Ale tu popíše lépe další má fotka se znaménkem MÍNUS.

Na Žertvách (MÍNUS)

I to, co je na osmičce dobré, lze šmahem zkazit - tak je to PĚŠÍ ZÓNA, nebo PARKOVIŠTĚ?!

 

8jinak!, spolek

Jsme nezávislá iniciativa působící na Praze 8. Usilujeme o zlepšení kvality života v naší městské části. Naším zájmem je transparentnost veřejné správy, urbanismus a doprava. Pořádáme veřejné debaty a kulturní akce.

naše cíle:

 - posilování občanské společnosti a ochrana práv a zájmů občanů
- ochrana životního prostředí
- vznikání místních Agend 21
- podpora volného a bezpečného pohybu chodců a podpora cyklodopravy
- ochrana kulturních památek
- zvyšování podílu zeleně a její pravidelná údržba
- vývoj v oblasti m.č. Prahy 8, zejména centra Nová Palmovka a Libeňské spojky